Szkolenie (14.12.2015) dla pracowników PIORIN - Autoryzacja i wykrywanie GMO

Data szkolenia:

14.12.2015 r.

Tematyka szkolenia:

Autoryzacja i wykrywanie GMO (proces autoryzacji GMO w UE, ocena ryzyka środowiskowego, uprawy GM, metody wykrywania GMO ze szczególnym uwzględnieniem analiz materiału siewnego)

Szczegółowy program szkolenia:

1. Matrix approach – jako badanie przesiewowe do wykrywania nieautoryzowanych i autoryzowanych GMO. 30 min. mgr Jarosław Nowosielski (12.00-12.30)
  2. Metody screeningowe w wykrywaniu autoryzowanych i nieautoryzowanych GMO - studium przypadku wykrywanie promotora 35S". 45 min. dr Jarosław Cieśla (10.30-11.15)

Przerwa kawowa: 11.15-11.45

1. Ocena ryzyka stosowania GMO w środowisku jako element autoryzacji roślin GM do uprawy. 45 min. mgr Ewelina Żmijewska (11.45-12.30)
  2. Walidacja metod wykrywania, identyfikacji i ilościowego oznaczania GMO. 30 min. mgr Magdalena Żurawska-Zajfert (12.30-13.00)

Przerwa obiadowa: 13.00-14.00

1. Wykrywanie identyfikacja i ilościowe oznaczanie GMO w materiale siewnym – wyzwania analityczne i interpretacja wyników. 30 min. mgr Magdalena Żurawska-Zajfert (14.00-14.30)
  2. Założenia kontroli plantacji produkcyjnych w kierunku wykrywania autoryzowanych i nieautoryzowanych GMO (aktualne rozwiązania i wyzwania w przypadku wprowadzenia zakazu upraw GMO) 30 min. dr Sławomir Sowa (14.30-15.00)
  3. Dyskusja (15.00-15.30)

pliki do pobrania

• Wzór ankiety dla uczestników szkolenia

• Nowosielski J. Wykład. „Matrix approach – jako badanie przesiewowe do wykrywania nieautoryzowanych i autoryzowanych GMO”. Szkolenie - Autoryzacja i wykrywanie GMO. (proces autoryzacji GMO w UE, ocena ryzyka środowiskowego, uprawy GM, metody wykrywania GMO ze szczególnym uwzględnieniem analiz materiału siewnego)

• Cieśla J. (IBB PAN). Wykład. „Metody screeningowe w wykrywaniu autoryzowanych i nieautoryzowanych GMO - studium przypadku wykrywanie promotora 35S". Szkolenie - Autoryzacja i wykrywanie GMO. (proces autoryzacji GMO w UE, ocena ryzyka środowiskowego, uprawy GM, metody wykrywania GMO ze szczególnym uwzględnieniem analiz materiału siewnego)

• Żmijewska E. Wykład. „Ocena ryzyka stosowania GMO w środowisku jako element autoryzacji roślin GM do uprawy”. Szkolenie - Autoryzacja i wykrywanie GMO. (proces autoryzacji GMO w UE, ocena ryzyka środowiskowego, uprawy GM, metody wykrywania GMO ze szczególnym uwzględnieniem analiz materiału siewnego)

• Żurawska-Zajfert M. Wykład. „Walidacja metod wykrywania identyfikacji i ilościowego oznaczania GMO”. Szkolenie - Autoryzacja i wykrywanie GMO. (proces autoryzacji GMO w UE, ocena ryzyka środowiskowego, uprawy GM, metody wykrywania GMO ze szczególnym uwzględnieniem analiz materiału siewnego)

• Żurawska-Zajfert M. Wykład. „Wykrywanie identyfikacja i ilościowe oznaczanie GMO w materiale siewnym – wyzwania analityczne i interpretacja wyników”. Szkolenie - Autoryzacja i wykrywanie GMO. (proces autoryzacji GMO w UE, ocena ryzyka środowiskowego, uprawy GM, metody wykrywania GMO ze szczególnym uwzględnieniem analiz materiału siewnego)

• Sowa S. Wykład. „Założenia kontroli plantacji produkcyjnych w kierunku wykrywania autoryzowanych i nieautoryzowanych GMO”. Szkolenie - Autoryzacja i wykrywanie GMO. (proces autoryzacji GMO w UE, ocena ryzyka środowiskowego, uprawy GM, metody wykrywania GMO ze szczególnym uwzględnieniem analiz materiału siewnego)