Close
Listopad 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Zadanie 1.4 Prowadzenie centralnej długoterminowej przechowalni nasion zasobów genetycznych roślin użytkowych, prowadzenie herbarium.


Wykonawca:

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy

Cel zadania:

Celem zadania jest utrzymanie zbiorów długoterminowej przechowalni nasion w stanie żywym zgodnie ze światowymi, rekomendowanymi przez FAO, standardami jakości i bezpieczeństwa materiałów, ich dystrybucję do użytkowników zgodnie z przyjętymi zasadami i procedurami oraz zapewnienie infrastruktury technicznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania przechowalni.

Uzasadnienie zadania:

Długoterminowe przechowywanie nasion zasobów genetycznych roślin w obniżonej temperaturze i wilgotności jest metodą powszechnie stosowaną w bankach genów roślin. Jest to metoda stosunkowo mniej pracochłonna i kosztowna niż inne metody wykorzystywane w tym celu, pozwalająca na efektywne utrzymanie na niezmienionym poziomie zmienności genetycznej i żywotności nasion, bez konieczności ich odnawiana przez długi okres czasu, w zależności od właściwości gatunku. Metoda przechowywania w niskich temperaturach stosowana jest dla nasion większości gatunków roślin zgromadzonych w programach ochrony zasobów genetycznych na świecie. W krajowych zbiorach długoterminowej przechowalni znajduje się obecnie ponad 65 tysięcy obiektów, w tym cenne, stare odmiany uprawne oraz populacje miejscowe roślin uprawnych. Nasiona ze zbiorów przechowalni są udostępniane zgodnie z przyjętymi procedurami.

Herbarium, na które składają się zielniki, zbiory kłosów, kwiatostanów i dokumentacja fotograficzna, jest uzupełnieniem zbiorów zgromadzonych w przechowalni długoterminowej. Stanowi ono materiał referencyjny dla prowadzących kolekcje oraz użytkowników kolekcji.

Informacje dotyczące wszystkich obiektów zgromadzonych w przechowalni długoterminowej zawarte są w centralnej bazie danych w systemie informatycznym EGISET i udostępniane na stronie internetowej IHAR-PIB.

Wykorzystanie wyników w praktyce:

Zbiory długoterminowej przechowalni będą udostępniane dla hodowli nowych, ulepszonych odmian uprawnych do celów żywnościowych, rolniczych, przemysłowych, na potrzeby programów rolno-środowiskowych, dla rolników, działkowców, zainteresowanych utrzymywaniem starych, miejscowych odmian w swoich gospodarstwach, badań naukowych,

edukacji, do wyprowadzania form specjalnego przeznaczenia (np. użytecznych w ochronie środowiska).

Skip to content