Close
Listopad 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Zadanie 5.3 Prowadzenie strony internetowej IHAR-PIB dla popularyzacji i promocji wiedzy o postępie biologicznym i wynikach uzyskiwanych w trakcie realizacji Programu.


Wykonawca:

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy

Cel zadania:

Celem zadania jest popularyzacja wiedzy o postępie biologicznym i wynikach uzyskiwanych w trakcie realizacji Programu oraz promocja i poszerzanie wiedzy na temat agrobiotechnologii i monitorowanie jej odbioru wśród różnych środowisk społecznych, w tym mieszkańców polskiej wsi.

Uzasadnienie zadania:

E-learning polega na przekazywaniu wiedzy za pośrednictwem sieci (np. poprzez standardową przeglądarkę internetową). Korzystając z bogatego potencjału urządzeń elektronicznych, skuteczności elektronicznego przekazu informacji, komunikacji i specjalistycznego oprogramowania, nauka jest obecnie możliwa i dostępna dla każdego, w niemal każdym zakątku kraju i w dowolnym czasie. Zakłada się również, że strona internetowa IHAR-PIB będzie spełniać rolę edukacyjną, integrującą i jednoczącą środowisko zawodowe i sympatyków którym bliski jest rozwój rolnictwa zrównoważonego przez postęp biologiczny wyrażany klasyczną hodowlą i metodami agrobiotechnologii. Tak rozumiane rolnictwo i postęp biologiczny zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, sprzyjają ochronie różnorodności biologicznej i są przyjazne środowisku naturalnemu.

Realizacja Programu, jeśli ma być skuteczna, musi być upowszechniona wśród jak najszerszej zawodowej grupy odbiorców i społeczeństwa. Wyniki Programu mają służyć całemu społeczeństwu, ale aby mogły spełniać tę rolę muszą dotrzeć do zainteresowanych wszelkimi możliwymi drogami poczynając od materiałów drukowanych po materiały przekazywane drogą elektroniczną.

Wdrażając postęp w rolnictwie należy pamiętać, że agrobiotechnologia stając się jednym z ważniejszych narzędzi wykorzystywanych w budowaniu zielonej ekonomii w UE nie jest akceptowana w całej rozciągłości przez europejskie społeczeństwa. Dlatego agrobiotechnologię należy upowszechniać w sposób wyważony bez tworzenia napięć, szanując opinię jej zwolenników i przeciwników. Dobrze służą temu wielorakość i różnorodność metod kontaktowania się ze społeczeństwem, od ankietowych badań społeczno-ekonomicznych po monitorowanie opinii różnych środowisk przez swobodę i anonimowość wypowiedzi na stronach internetowych służących za platformy do dyskusji i wymiany opinii. Temu ma także służyć strona internetowa IHAR-PIB.

Poprzez analizę stopnia akceptacji agrobiotechnologii w różnych środowiskach społecznych, w tym przez samych rolników, możliwe będzie nakreślanie kierunków wprowadzania nowych technologii tworzenia i wdrażania postępu biologicznego w zrównoważonym rolnictwie.

Wykorzystanie wyników w praktyce:

Strona internetowa IHAR-PIB będzie stałym i łatwo dostępnym źródłem informacji o wynikach realizowanego Programu dla bezpośrednich odbiorców jego wyników, osób, grup społecznych i zawodowych pracujących na rzecz postępu biologicznego, agrobiotechnologii, rolniczej produkcji roślinnej i ochrony bioróżnorodności.Zakłada się, że szybka i łatwa w obsłudze, zaprojektowana z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach strona internetowa będzie służyła nie tylko potrzebom bieżącej oceny prac Programu ale też stanie się platformą dyskusyjną, miejscem pracy, współpracy, konsultacji, wymiany doświadczeń i pomysłów wykonawców Programu i odbiorców wyników, uzyskanych w Programie. Strona internetowa będzie mogła także pełnić rolę edukacyjną w zakresie tematyki realizowanej nie tylko w Programie, ale i szerzej w profilu działalności Instytutu.

Na stronie internetowej IHAR-PIB będą umieszczane informacje dotyczące wszystkich obszarów tematycznych, w tym agrobiotechnologii (akty prawne, informacje naukowe, sprawozdania z badań opinii publicznej, informacje o konferencjach i szkoleniach, itp.). Ponadto, w ramach obszaru tematycznego nr 4, a w szczególności zadania 4.1, zostanie przeprowadzony cykl szkoleń i warsztatów dotyczący zastosowania biotechnologii w zrównoważonym rolnictwie mających na celu informowanie o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach wynikających ze stosowania biotechnologii. Szkolenia lub warsztaty będą skierowane do rolników, producentów rolnych, hodowców, nauczycieli szkół rolniczych, innych grup branżowych związanych z rolnictwem, itp. Kampanie informacyjne będą kierowane do rolników i doradców Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Polskiej Izby Nasiennej.

Skip to content