Close
Listopad 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Zadanie 5.1 Analiza i upowszechnianie wiedzy o rynku nasiennym i zmian w przepisach ISTA jako wsparcie w podejmowaniu decyzji w sektorze hodowlano – nasiennym.


Wykonawca:

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy

Cel zadania:

Celem zadania jest monitorowanie produkcji nasiennej i analiza funkcjonowania rynku nasion roślin rolniczych oraz wsparcie działania wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa (WIORiN) przez przygotowanie kolekcji referencyjnych nasion gatunków roślin użytkowych i roślin towarzyszących uprawom.

Uzasadnienie zadania:

Dzięki zbieraniu i opracowywaniu informacji dotyczących produkcji i zaopatrzenia w kwalifikowany materiał siewny będzie prowadzona bieżąca ocena funkcjonowania rynku nasiennego w Polsce. Uzyskane wyniki będą podstawą do prognozowania sytuacji rynkowej i kierunków rozwoju produkcji nasiennej.


Wszystkie laboratoria WIORiN oraz akredytowane laboratoria dokonujące oceny nasion muszą pracować w oparciu o aktualne przepisy ISTA. Dlatego w ramach zadania prowadzone będą szkolenia dla analityków nasiennych z WIORiN i akredytowanych laboratoriów dokonujących oceny nasion oraz pracowników uczelni rolniczych i firm hodowlano- -nasiennych, dotyczące podstaw prawnych oceny nasion oraz wdrażania przepisów ISTA. Ponadto w ramach zadania zostaną przygotowane i przekazane do 16 WIORiN kolekcje referencyjne nasion gatunków roślin użytkowych i roślin towarzyszących uprawom, przez co praca laboratoriów oceny nasion zostanie usprawniona.
Harmonogram realizacji zadania z podziałem na etapy:


Etap I (lata 2015–2017)

 1. opracowywanie raportów na temat rynku nasiennego w kraju;
 2. upowszechnianie wyników raportów w postaci publikacji naukowych i popularno-naukowych i w Internecie;
 3. przygotowanie 16 kolekcji referencyjnych nasion gatunków roślin użytkowych i roślin towarzyszących uprawom o minimalnej liczbie prób 30 sztuk;
 4. przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń dotyczących aktualnych zmian
  w przepisach ISTA oraz tematyki zgłoszonej przez PIORiN;
 5. udział w programie badań porównawczych ISTA dotyczących oceny różnych parametrów wartości siewnej nasion;
 6. określenie stopnia realizacji założonego celu.


Etap II (lata 2018–2019)

 1. kontynuacja prac jak w etapie I;
 2. określenie stopnia realizacji założonego celu.


Etap III (rok 2020)

 1. kontynuacja prac jak w etapie I;
 2. przygotowanie raportu końcowego.

 

Wykorzystanie wyników w praktyce:

Dzięki realizacji zadania upowszechniana będzie wiedza z zakresu hodowli i nasiennictwa. Organy państwowe tj. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz PIORiN otrzymają wsparcie w podejmowaniu decyzji administracyjnych. Uzyskana wiedza będzie również narzędziem w promocji stosowania kwalifikowanego materiału siewnego. Wyniki będą uwzględniały prognozowanie kierunków rozwoju hodowli i produkcji nasiennej w kraju.

Upowszechnianie zmian w Przepisach ISTA będzie prowadzone na seminariach i szkoleniach dla analityków nasiennych z PIORiN i akredytowanych laboratoriów nasiennych oraz pracowników uczelni rolniczych i firm hodowlano-nasiennych. Program szkoleń lub warsztatów konsultowany będzie ze specjalistami PIORiN. Opracowywane i wydawane będą materiały szkoleniowe dotyczące aktualnych zagadnień metodyki oceny nasion.

Skip to content