Sierpień 2021
9101112131415
23242526272829
3031

Zadanie 5.1 Analiza i upowszechnianie wiedzy o rynku nasiennym i zmian w przepisach ISTA jako wsparcie w podejmowaniu decyzji w sektorze hodowlano – nasiennym.

Wykonawca:

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy

Cel zadania:

Celem zadania jest monitorowanie produkcji nasiennej i analiza funkcjonowania rynku nasion roślin rolniczych oraz wsparcie działania wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa (WIORiN) przez przygotowanie kolekcji referencyjnych nasion gatunków roślin użytkowych i roślin towarzyszących uprawom.

Uzasadnienie zadania:

Dzięki zbieraniu i opracowywaniu informacji dotyczących produkcji i zaopatrzenia w kwalifikowany materiał siewny będzie prowadzona bieżąca ocena funkcjonowania rynku nasiennego w Polsce. Uzyskane wyniki będą podstawą do prognozowania sytuacji rynkowej i kierunków rozwoju produkcji nasiennej.

Wszystkie laboratoria WIORiN oraz akredytowane laboratoria dokonujące oceny nasion muszą pracować w oparciu o aktualne przepisy ISTA. Dlatego w ramach zadania prowadzone będą szkolenia dla analityków nasiennych z WIORiN i akredytowanych laboratoriów dokonujących oceny nasion oraz pracowników uczelni rolniczych i firm hodowlano- -nasiennych, dotyczące podstaw prawnych oceny nasion oraz wdrażania przepisów ISTA. Ponadto w ramach zadania zostaną przygotowane i przekazane do 16 WIORiN kolekcje referencyjne nasion gatunków roślin użytkowych i roślin towarzyszących uprawom, przez co praca laboratoriów oceny nasion zostanie usprawniona.
Harmonogram realizacji zadania z podziałem na etapy:

Etap I (lata 2015–2017)

1. opracowywanie raportów na temat rynku nasiennego w kraju;
  2. upowszechnianie wyników raportów w postaci publikacji naukowych i popularno-naukowych i w Internecie;
  3. przygotowanie 16 kolekcji referencyjnych nasion gatunków roślin użytkowych i roślin towarzyszących uprawom o minimalnej liczbie prób 30 sztuk;
  4. przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń dotyczących aktualnych zmian
    w przepisach ISTA oraz tematyki zgłoszonej przez PIORiN;
  5. udział w programie badań porównawczych ISTA dotyczących oceny różnych parametrów wartości siewnej nasion;
  6. określenie stopnia realizacji założonego celu.

Etap II (lata 2018–2019)

1. kontynuacja prac jak w etapie I;
  2. określenie stopnia realizacji założonego celu.

Etap III (rok 2020)

1. kontynuacja prac jak w etapie I;
  2. przygotowanie raportu końcowego.

Wykorzystanie wyników w praktyce:

Dzięki realizacji zadania upowszechniana będzie wiedza z zakresu hodowli i nasiennictwa. Organy państwowe tj. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz PIORiN otrzymają wsparcie w podejmowaniu decyzji administracyjnych. Uzyskana wiedza będzie również narzędziem w promocji stosowania kwalifikowanego materiału siewnego. Wyniki będą uwzględniały prognozowanie kierunków rozwoju hodowli i produkcji nasiennej w kraju.

Upowszechnianie zmian w Przepisach ISTA będzie prowadzone na seminariach i szkoleniach dla analityków nasiennych z PIORiN i akredytowanych laboratoriów nasiennych oraz pracowników uczelni rolniczych i firm hodowlano-nasiennych. Program szkoleń lub warsztatów konsultowany będzie ze specjalistami PIORiN. Opracowywane i wydawane będą materiały szkoleniowe dotyczące aktualnych zagadnień metodyki oceny nasion.