Close
Listopad 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Zadanie 4.3 Oszacowanie możliwości koegzystencji upraw różnych typów odmian rzepaku ozimego w warunkach agroklimatycznych Polski.


Wykonawca:

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie.

Cel zadania:

Celem zadania jest opracowanie metod uprawy różnych typów odmian (odmiany o różnych cechach jakościowych nasion) w warunkach produkcyjnych dla zapewnienia produkcji surowca do przerobu o odpowiedniej, zamawianej jakości.

Uzasadnienie zadania:

Podstawą do zaproponowania tego typu badań są dotychczas otrzymane wyniki w ramach badań nad koegzystencją w projekcie UE 6PR SIGMEA oraz w projekcie badawczym PBZ-MNiSW-06/1/2007„Środowiskowe i ekonomiczne aspekty dopuszczania uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych w Polsce.”Dotąd w Polsce takich badań nie prowadzono, a biorąc pod uwagę, że rzepak jest rośliną w przewadze obcopylną oraz charakteryzuje się zdolnością do przeżywania nasion w glebie przez wiele lat, jak również uprawiane mogą być odmiany o różnych cechach, opracowanie metod uprawy w warunkach koegzystencji jest konieczne. We wszystkich krajach UE będących producentami rzepaku takie badania są prowadzone przy zaangażowaniu dużych sił i środków finansowych. Wyniki proponowanych badań wejdą na stałe do kanonów uprawy rzepaku w warunkach koegzystencji różnych typów odmian. Jakością surowca do przerobu, a zarazem efektem finansowym zainteresowani są przede wszystkim rolnicy i zakłady przemysłu tłuszczowego.

Wykorzystanie wyników w praktyce:

Badania pozwolą na określenie zagrożeń czystości produkcji surowca dla przemysłu olejarskiego wynikających z przepływu genów poprzez pyłek i nasiona.

Dzięki przeprowadzonym badaniom możliwe będzie określenie wielkości strefy buforowej lub odległości pomiędzy polami z różnymi typami odmian, poznanie zjawiska zdolności do przechodzenia we wtórny stan spoczynku nasion różnych odmian rzepaku ozimego oraz okresu zachowania zdolności do kiełkowania, wyselekcjonowanie genotypów rzepaku o krótkim okresie wtórnego stanu spoczynku nasion, co pozwoli na wybór odmian o takich cechach do uprawy, a także wyselekcjonowane źródła genetyczne tej cechy będą mogły być wykorzystane w hodowli nowych odmian oraz określenie niezbędnych zabiegów agrotechnicznych pozwalających na ograniczenie ilości samosiewów na plantacjach rzepaku (płodozmian, sposób uprawy pozbiorowej, stosowana ochrona przed chwastami, szkodnikami i grzybami chorobotwórczymi).

Odbiorcami wyników będą producenci rolni, zakłady przemysłu tłuszczowego, spółki hodowlano-nasienne, instytucje wydające pozwolenia na uprawę GMO.

Opracowane zostaną instrukcje dla rolników, wyniki badań będą opublikowane, prezentowane na konferencjach naukowych i popularnych.

Skip to content