Close

Opis obiektów roślin zielarskich z zaleceniami uprawowymi:

OPIS OBIEKTÓW

Obiekt A: Lebiodka pospolita
Rośliny tego obiektu dorastały do 40 cm i cechowały się wzniesionym typem wzrostu. Kwiaty miały barwę różową, pędy o barwie ciemnozielonej i czerwonej były słabo rozgałęzione oraz słabo omszone, dość zdrewniałe. Gęstość ulistnienia tych roślin była średnia. Liście roślin opisywanego obiektu charakteryzowały się jajowatą blaszką, o ząbkowanym brzegu oraz zaokrąglonym szczycie. Świeża masa ziela wynosiła ponad 60 g w przeliczeniu na jedną roślinę. Zawartość olejku eterycznego w suchym zielu była niewysoka (0,49%), przy czym w olejku tym w największej ilości wystąpił sabinen oraz karwakrol. Obiekt ‘lebiodka pospolita’ cechował się także dość wysoką zawartością kwasów fenolowych (2,65%), w tym kwasu rozmarynowego (ok. 2300 mg/100g).

Obiekt B1: Greckie oregano 1
Rośliny tego obiektu charakteryzowały się w połowie wzniesionym typem wzrostu oraz słabo rozgałęzionym, znacznie omszonym pędem o barwie zielonej oraz białymi, drobnymi kwiatami. Rośliny dorastały do ok. 30 cm. Blaszki liściowe miały kształt jajowaty, o ząbkowanym brzegu i zaostrzonym szczycie. Pędy były słabo zdrewniałe i wyróżniały się gęstym ulistnieniem. Świeża masa ziela pozyskanego z tego obiektu, w przeliczeniu na roślinę nie przekraczała 50 g. Zawartość olejku eterycznego w suchym zielu kształtowała się na poziomie ok. 3%, przy czym w olejku tym zdecydowanie dominowały karwakrol oraz gamma-terpinen. Ziele obiektu Oregano B1 cechowało się także wysoką zwartością kwasów fenolowych (5,15%), a w nich zawartość kwasu rozmarynowego, związku o silnych właściwościach przeciwutleniających wynosiła niecałe 7000 mg/100g.

Obiekt B2: Greckie oregano 2
Rośliny obiektu Oregano 2 dorastały do ok. 26 cm, cechowały się w połowie wzniesionym typem wzrostu oraz słabo rozgałęzionym i średnio omszonym, zielonym pędem. Kwiaty były białe, drobne. Liście roślin tego obiektu miały blaszkę o kształcie romboidalnym, o ząbkowanym brzegu i zaostrzonym szczycie. Rośliny były słabo zdrewniałe i cechowały się gęstym ulistnieniem. Świeża masa ziela wynosiła niecałe 50 g na roślinę. Suche ziele charakteryzowało się stosunkowo wysoką (typową dla tego podgatunku) zawartością olejku eterycznego (2,75%), w którym dominowały w równych proporcjach karwakrol oraz gamma terpinen. Ziele obiektu Oregano B2 zawierało także znaczną ilość kwasów fenolowych (4,63%), w tym kwasu rozmarynowego kształtowała się na poziomie ok. 4500 mg/100g.

Opis obiektów roślin zielarskich z zaleceniami uprawowymi:

Skip to content