Close

Groch Goliat – opis odmiany z zaleceniami uprawowymi

MORFOLOGIA:

  • długa, wiotka łodyga około 140 cm, wymaga podpór,
  • roślina białokwitnąca, pozbawiona antocyjanu,
  • strąki bardzo duże, długie (kilkanaście cm) i szerokie, bez wyściółki pergaminowej,
  • tkanka miękiszowa bardzo słodka,
  • dojrzałe nasiona żółto-zielone, marszczone, w strąku nieliczne, luźno rozmieszczone, MTM – 287 g.

CECHY GOSPODARCZE:
odmianę wyróżniają bardzo duże i szerokie strąki, przydatne do bezpośredniego spożycia lub po ugotowaniu. Zbieramy, gdy są zielone, płaskie z drobnymi nie w pełni wykształconymi nasionami. Są słodkie i równie, a może bardziej smaczne, jak fasola szerokostrąkowa. Mogą stanowić ciekawe urozmaicenie „koszyka warzyw”. W miarę dojrzewania i wysychania strąki są mniej atrakcyjne, gdyż brak pergaminu (zaleta przy spożyciu) powoduje marszczenie i skręcanie oraz trudniejszy omłot nasion.
Wrażliwość na choroby i szkodniki nie odbiega od przeciętnej dla ogrodowych odmian grochu. W roku sprawozdawczym nie zaobserwowano większego porażenia zarówno chorobami grzybowymi, jak i wirusowymi. Z tego względu wykonano jedynie profilaktyczne zabiegi ochrony roślin, zgodnie z przyjętymi zaleceniami dla gatunku.

ZALECENIA UPRAWOWE:
można przyjąć takie, jak dla każdej warzywnej odmiany grochu z uwzględnieniem prowadzenia roślin na podporach (w przypadku odmian o długiej łodydze) w odległości 10-15 cm w rzędzie i min. 20 cm między rzędami. Wymagania glebowe, jak wyżej z przerwą w uprawie na tym samym polu co 4-5 lat. Nawożenie mineralne – przedsiewnie 70 kg/ha P2O5 i do 100 kg/ha K2O. Termin siewu – jak najwcześniej wiosną. Dla przedłużenia zbioru można siać w kilku terminach, np. co tydzień, ale najpóźniej 15 kwietnia. Nasiona przed siewem powinno się zaprawiać preparatem grzybobójczym, a glebę szczepionką bakteryjną. Wskazany jest oprysk w fazie kwitnienia preparatami ekologicznymi zwalczającymi pachówkę strąkóweczkę,
strąkowca grochowego i ewentualnie mszyce, które są wektorem chorób wirusowych. Zbiór i omłot nasion do siewu – ręczny.

GROCH GOLIAT-zalecenia uprawowe

Skip to content