Close

Greckie Oregano – opis odmiany z zaleceniami uprawowymi

OPIS:
(Origanum vulgare L. subsp. hirtum) jest endemicznym podgatunkiem lebiodki występującym w rejonie basenu Morza Śródziemnego.

MORFOLOGIA:
greckie oregano dorasta do ok. 100 cm wysokości. Ma sztywną, silnie omszoną czterokanciastą, rozgałęziającą się ku górze łodygę. Liście ułożone naprzeciwlegle, jajowate lub owalne, o gładkim lub słabo ząbkowanym brzegu. Górna część blaszki liściowej ma barwę ciemnozieloną, dolna – szarawą. Zarówno blaszka liściowa jak i ogonek liściowe są mocno omszone. Drobne, białawe kwiaty greckiego oregano zebrane są po 5-25 sztuk w szczytowe podbaldachy. Kwiaty są grzbieciste, o dwuwargowej koronie. Działki kielicha osiągają długość do ok. 2,5 mm, płatki korony – do ok. 5 mm. Greckie oregano kwitnie od lipca do września. Bogate w nektar kwiaty odwiedzane są licznie przez pszczoły, trzmiele i wiele gatunków motyli. Owocem jest rozłupnia, rozpadająca się na 4 rozłupki. Cała roślina wydziela silny, aromatyczny zapach.

CECHY GOSPODARCZE:
surowcem zielarskim pozyskiwanym z greckiego oregano jest ziele czyli górne, ulistnione i niezdrewniałe części pędów. Surowiec ten zbiera się zwykle na początku kwitnienia roślin. W pierwszym roku wegetacji przeprowadzany jest jeden zbiór , a począwszy od drugiego roku ziele greckiego oregano ścina się także z drugiego (jesiennego) pokosu. Bezpośrednio po zbiorze, ziele powinno być wysuszone w warunkach naturalnych (w cieniu, przewiewie i przy niezbyt grubej warstwie surowca) lub w suszarni ogrzewanej, w
temperaturze nieprzekraczającej 35°C.

ZALECENIA UPRAWOWE:
materiał rozmnożeniowy u greckiego oregano stanowią owoce (suche, niepękające), czyli rozłupki, nazywane potocznie nasionami. Nasiona
greckiego oregano wymagają stratyfikacji do prawidłowego kiełkowania. W tym celu należy je przechłodzić w temperaturze ok. 3-4°C przez ok. 3 tygodnie. Ze względu na wysokie wymagania temperaturowe tego podgatunku (wynikające z jego śródziemnomorskiego pochodzenia), zaleca się uprawę z rozsady przygotowanej w szklarni (może być nieogrzewana) lub tunelu foliowym. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną do substratu torfowego lub odpowiednio przygotowanego podłoża ogrodniczego (np. kompost, torf wysoki, piasek: 3:1:1). Siewki należy przepikować, gdy mają wykształcone 1-2 liście właściwe. Prawidłowo przygotowana rozsada powinna mieć dobrze wykształcone organy podziemne i 3-5 liści właściwych.
Greckie oregano wymaga słonecznego, najlepiej osłoniętego od wiatru stanowiska. Gleby pod uprawę powinny być średnio żyzne, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Zważywszy, że plantacja greckiego oregano może być użytkowana przez kilka lat, zaleca się staranne przygotowanie pola, mające na celu poprawienie struktury gleby oraz dokładne odchwaszczenie. Plantacje z rozsady zakłada się w rozstawie 60 x 40 cm. Przy produkcji na mniejszą skalę można użyć sadzonek pędowych, przy czym taki sposób zakładania plantacji może być przydatny przy rozmnażaniu wyselekcjonowanych roślin o określonych parametrach jakościowych. Najczęściej stosowane terminy sadzenia to późno wiosenny oraz letni, rzadziej jesienny.

GRECKIE OREGANO – zalecenia uprawowe

Skip to content