Międzynarodowa konferencja „International conference on biodiversity-based agriculture and designing crop polycultures”

W dniu 30 stycznia 2020 r. w Służewskim domu kultury w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „International conference on biodiversity-based agriculture and designing crop polycultures” w ramach cyklu konferencji „Polycultures and Permacultures” organizowanych na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych.

Poniżej program konferencji:

1. Laura Piedra-Munoz (online), Associate Professor of Applied Economics, Mediterranean Research Center on Economy and Sustainable Development (CIMEDES), University of Almería / EVALUATING SUSTAINABILITY OF AGRI-FOOD CERTIFICATION
  2. Denise F. Dostatny (in person), Plant Breeding and Acclimatization Institute – National Research Institute, Poland / IS IT POSSIBLE TO CREATE A MODEL REFUGE OF AGROBIODIVERSITY?
  3. Robert Borek (in person), Institute of Soil Science and Plant Cultivation, Poland / AGROFORESTRY AS A PROFITABLE ALTERNATIVE FOR SUSTAINABLE AGRICULTURE
  4. Marta Łukowska (in person), Nyeleni Polska / HOW TO (SELF-) DIAGNOSE YOUR FARM ECOSYSTEM
  5. Linda Blattler (online), Czech Globe and Charles University / ECOSYSTEM SERVICES PROVIDED BY PERMACULTURE
  6. Joanna Bojczewska (in person), Agro-Perma-Lab/Nyeleni Polska / POLYCULTURES OF LEARNING: TOWARDS THE DIALOGUE OF DIVERSE KNOWLEDGES IN FARMING