Close

Przewodnik po wywozie odpadów zielonych

Prace w ogródkach, na balkonach, ale też w parkach i miejskich skwerach trwają niemal cały rok, z wyłączeniem najchłodniejszych miesięcy. Nie da się ukryć, że sadząc rośliny i dbając o nie, uzyskujemy niesłychanie przyjemne rezultaty, które w konsekwencji codziennie cieszą oko. Jednak tym, co łączy wszelkiego rodzaju prace ogrodowe, jest gromadzenie odpadów zielonych, specyficznego rodzaju śmieci, z którymi musimy postępować w wyjątkowy sposób. Jak więc zabrać się za ich utylizacje lub w jaki sposób możemy wykorzystać powstałe odpadki?

Odpady zielone – czyli co to takiego?
Zastanawiając się, w jaki sposób należy pozbyć się tego rodzaju śmieci, w pierwszej kolejności musimy wiedzieć, co dokładnie należy do tej grupy nieczystości. Odpady zielone, czy inaczej odpady biodegradowalne , to produkty uboczne pielęgnacji terenów zielonych. Należą do nich przede wszystkim: niewielkie gałęzie, nasiona, liście, ścięte fragmenty krzewów, łodygi, kwiaty, chwasty i skoszona trawa. Niekiedy błędnie interpretujemy to, jakie produkty możemy wyrzucić do specjalnych worków na zielone śmieci, umieszczając tam resztki jedzenia, obierki po warzywach i owocach, oraz popiół. Takie odpady w żadnym wypadku nie powinny zostać zmieszane w tym samym worku, do którego utylizujemy resztki roślin. W Polsce odpady zielone definiuje ustawa z 14 grudnia 2012 roku.

Prosta droga do utylizacji
Śmieci, powstające w procesie pielęgnacji zieleni, nie mogą być wyrzucane do worków na odpady zmieszane, czy innych kubłów, które nie są przeznaczone ściśle na odpady zielone. Nieczystości powinniśmy zbierać do brązowych worków na zielone śmieci – zazwyczaj można otrzymać je od firmy zajmującej się wywozem tego typu odpadów w obrębie naszego miasta. Jakie są następne kroki postępowania? Możemy zadziałać na kilka sposobów. Większość miast zapewnia usługę wywozu odpadów zielonych co najmniej raz na dwa tygodnie, jednak aby śmieci zostały zabrane przez wyspecjalizowaną firmę, muszą być umieszczone w oddzielnych, brązowych workach. Jeśli zakończyliśmy prace ogrodowe i mamy sporo nieczystości, które chcemy zutylizować, możemy też udać się do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na miejscu za darmo przekażemy niechciane odpady. Pamiętajmy jednak, że większość PSZOK-ów ma ograniczenia dotyczące liczby oddanych worków, zazwyczaj będzie to około 5 sztuk. Punkty zlokalizowane są na terenie każdej gminy, a godziny przyjmowania śmieci można sprawdzić indywidualnie względem swojego regionu. To rozwiązanie bezpłatne, choć nie najwygodniejsze, dlatego sporo osób, które prowadzą prace w ogrodach lub parkach o dużym kalibrze, decyduje się na zatrudnienie zewnętrznej firmy odbierającej ten typ odpadów. Zazwyczaj możemy wybierać spośród dostępnych objętości kontenerów, dostosowując wywóz do ilości zgromadzonych śmieci.

Na własną rękę
Chcąc wesprzeć naszą planetę, choćby w małym stopniu, zamiast wyrzucać odpady zielone, możemy zacząć je kompostować. Niektóre miasta oferują specjalne programy wypożyczania kompostowników dla mieszkańców zainteresowanych tą drogą eksploatacji śmieci. Kompostowniki można zakupić w wielu wariantach, istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad korzystania z nich. Przede wszystkim, oprócz standardowych odpadów zielonych, możemy kompostować też obierki i odpady kuchenne pochodzenia roślinnego oraz skorupki jajek. Najlepiej jest umieścić kompostownik w miejscu zacienionym, oddalonym od drzwi i głównych ścieżek ogrodowych, na lekkim wzniesieniu. Pamiętajmy, aby unikać wrzucania do pojemnika na kompost chorych roślin. Oddzielna utylizacja odpadów zielonych może wydawać się fanaberią – tymczasem jest ważnym elementem ekologii. Składowanie tego rodzaju śmieci powoduje emisję większej ilości metanu do atmosfery oraz zajmuje dodatkowe miejsce. Właściwa utylizacja obejmuje recykling lub kompostowanie zielonych nieczystości z myślą o naturze.

__

Tomasz Nowacki

https://skipgroup.pl
Skip to content