Wszystko o odmianach regionalnych
W dniu 17.07.2018 w Zakładzie Doświadczalnym IHAR w Grodkowicach odbyło się szkolenie pt. „Wszystko o odmianach regionalnych”.
Przybyłych gości przywitał mgr Stanisław Placek, przybliżając historię powstania zakładu oraz przedstawiając aktualne prowadzone zadania.
Następnie wygłoszono cztery referaty:
- Odmiany regionalne w krajowym rejestrze odmian – mgr Agnieszka Rachwalska
- Bank Genów – zachowanie oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na obszarach wiejskich – dr Denise F. Dostatny
- Wykorzystanie istniejącej struktury rolnictwa do produkcji żywności o dużym potencjale konkurencyjnym – dr Stanisław Flaga
- Dopłaty związane z uprawą odmian regionalnych – Agnieszka Kondyjowska
Goście aktywnie uczestniczyli w trakcie referatów jak i w dyskusji po zakończeniu prelekcji. Uczestnicy dowiedzieli się jak funkcjonuje Bank Genów w Polsce oraz z zapoznali się m.in. z zasadami udostępniania materiałów, procedurą rejestracji odmian regionalnych, z pakietem 6 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także z różnymi wytycznymi i projektami związanymi z reintrodukcją dawnych i regionalnych odmian roślin rolniczych i sadowniczych.
Poruszono również temat ochrony różnorodności na obszarach wiejskich.
Szkolenie zakończył Dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, prof. dr hab. inż. Henryk Bujak dziękując wszystkim obecnym za przybycie zaznaczając ważność tego rodzaju spotkań.
Podczas szkolenia można było degustować tradycyjne chleby powstałe z mąki dawnych odmian pszenicy regionalnej, a także inne produkty tradycyjne.
Dostępne były również materiały, broszury traktujące o dawnych odmianach roślin rolniczych oraz próbki nasion do wglądu.
W szkoleniu uczestniczyło 37 osób, głównie przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego województwa małopolskiego, a także pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z małopolski.