Close

EGISET – system dostępu do zasobów genetycznych roślin użytkowych (część III)


EGISET – system dostępu do zasobów genetycznych roślin użytkowych (część I)
EGISET – system dostępu do zasobów genetycznych roślin użytkowych (część II)

Wyszukiwanie zaawansowane

Dla bardziej dociekliwych użytkowników przygotowaliśmy wyszukiwarkę zaawansowaną. Interesują Cię obiekty pszenicy pochodzące z Polski o bardzo wysokiej zimotrwałości a do tego zaopatrzone w dodatkowe dokumenty? A może lokalne odmiany marchwi zebrane na wysokości większej niż 800 metrów i to na Ukrainie? Nic prostszego, skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki. wejdź na stronę  http://egiset.ihar.edu.pl/index.aspx?lang=pl-PL, z lewego menu wybierz „Wyszukiwanie zaawansowane” i korzystaj z rozbudowanego systemu pozwalającego na precyzyjny wybór najciekawszych obiektów. Na stronie http://kcrzg.ihar.edu.pl/baza_kcrzg.php można znaleźć pliki pomocy, gdzie na przykładach wyjaśniono wszystkie funkcje oferowane przez wyszukiwarkę zaawansowaną danych paszportowych.

 

 

 

Dane dostępne dla wszystkich i całkowicie bezpłatnie

Dane paszportowe oraz dane charakterystyki i oceny mogą posłużyć naukowcom, hobbystom, studentom, uczniom do przygotowania różnego rodzaju opracowań. Takie dane, dla uprzednio zdefiniowanej grupy obiektów, można pobrać jako arkusz kalkulacyjny. Wystarczy kliknąć guzik „Eksportuj wybrane dane paszportowe i oceny” znajdujący się w lewym menu.

Zamówienia nasion i dostępność

Mapa występowania roślin segetalnych

Rośliny segetalne to inaczej rośliny towarzyszące uprawom czyli chwasty. Mimo, że nie są źródłem żywności dla człowieka i zwierząt hodowlanych, mają kolosalny wpływ na plony zbierane z pól uprawnych. Na stronie http://segetalne.ihar.edu.pl/default.aspx?lang=pl-PL można znaleźć mapę występowania gatunków właśnie takich roślin. Mapa powstała na podstawie zdjęć fitosocjologicznych wykonywanych w różnych latach. Dane te nie oddają stanu obecnego, a raczej pokazują historię występowania gatunków w różnych miejscach kraju.

EGISET od środka

Widoczna część systemu informacyjnego to zaledwie czubek góry lodowej. By udostępnić jak najwięcej dokładnych informacji, dane o kolekcjach dostarcza 30 kuratorów. Pracownicy przechowalni używają EGISET do utrzymywaniu porządku na półkach (nasza „spiżarnia” to kilkadziesiąt tysięcy słoików pełnych nasion) i monitorowania żywotności nasion. Każde zamówienie jest dokumentowane, byśmy mogli przygotować wystarczająco dużo materiału do dystrybucji. Najcenniejsze obiekty trafiają do nas z ekspedycji, a informacje o ich przebiegu również zapisywane są w EGISET. Po szczegółowe informacje zapraszamy do kontaktu.
__
Autor:
mgr inż. Marcin Zaczyński
Dokumentacja, zarządzanie bazami danych
Krajowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych
Radzików, 05-870 BŁONIE

Skip to content