EGISET – system dostępu do zasobów genetycznych roślin użytkowych (część III)
EGISET – system dostępu do zasobów genetycznych roślin użytkowych (część I)
EGISET – system dostępu do zasobów genetycznych roślin użytkowych (część II)
Wyszukiwanie zaawansowane
Dla bardziej dociekliwych użytkowników przygotowaliśmy wyszukiwarkę zaawansowaną. Interesują Cię obiekty pszenicy pochodzące z Polski o bardzo wysokiej zimotrwałości a do tego zaopatrzone w dodatkowe dokumenty? A może lokalne odmiany marchwi zebrane na wysokości większej niż 800 metrów i to na Ukrainie? Nic prostszego, skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki. wejdź na stronę http://egiset.ihar.edu.pl/index.aspx?lang=pl-PL, z lewego menu wybierz „Wyszukiwanie zaawansowane” i korzystaj z rozbudowanego systemu pozwalającego na precyzyjny wybór najciekawszych obiektów. Na stronie http://kcrzg.ihar.edu.pl/baza_kcrzg.php można znaleźć pliki pomocy, gdzie na przykładach wyjaśniono wszystkie funkcje oferowane przez wyszukiwarkę zaawansowaną danych paszportowych.

Dynamiczny interfejs wyszukiwania zaawansowanego na przykładzie Lebiodki
Dane dostępne dla wszystkich i całkowicie bezpłatnie
Dane paszportowe oraz dane charakterystyki i oceny mogą posłużyć naukowcom, hobbystom, studentom, uczniom do przygotowania różnego rodzaju opracowań. Takie dane, dla uprzednio zdefiniowanej grupy obiektów, można pobrać jako arkusz kalkulacyjny. Wystarczy kliknąć guzik „Eksportuj wybrane dane paszportowe i oceny” znajdujący się w lewym menu.
Zamówienia nasion i dostępność
Wiele obiektów można zamówić nieodpłatnie poprzez internet. Można zrobić to korzystając z wyszukiwarki prostej lub zaawansowanej. Trzeba jedynie pamiętać o wybraniu z listy rozwijanej „Dostępne do wysyłki” wartości Tak. O dostępności obiektów decyduje ich status prawny (obciążenie prawami własności intelektualnej), wystarczająca ilość nasion lub innego materiału rozmnożeniowego a czasem pora roku. Pliki pomocy dotyczące zamawiania obiektów znajdują się na stronie http://kcrzg.ihar.edu.pl/baza_kcrzg.php. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących zamówień udostępniliśmy formularz kontaktowy.

Taka informacja potwierdza skutecznie złożone zamówienie.
Mapa występowania roślin segetalnych
Rośliny segetalne to inaczej rośliny towarzyszące uprawom czyli chwasty. Mimo, że nie są źródłem żywności dla człowieka i zwierząt hodowlanych, mają kolosalny wpływ na plony zbierane z pól uprawnych. Na stronie http://segetalne.ihar.edu.pl/default.aspx?lang=pl-PL można znaleźć mapę występowania gatunków właśnie takich roślin. Mapa powstała na podstawie zdjęć fitosocjologicznych wykonywanych w różnych latach. Dane te nie oddają stanu obecnego, a raczej pokazują historię występowania gatunków w różnych miejscach kraju.

Przykład występowania kąkolu polnego w województwie lubuskim
EGISET od środka
Autor:
mgr inż. Marcin Zaczyński
Dokumentacja, zarządzanie bazami danych
Krajowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych
Radzików, 05-870 BŁONIE